„Dwie strony” oczami rzeźbiarzy

W sobotę 12 września zakończyli pracę uczestnicy III Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka, zorganizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury
i Rekreacji w Murowanej Goślinie oraz z Muzeum Pałac Górków w Szamotułach.

W plenerze udział wzięli zarówno młodzi adepci tej dziedziny sztuki, jak i doświadczeni rzeźbiarze z siedmiu krajów łącznie. Są nimi: Susheila Jamieson ze Szkocji, Carina Kerschbaumer z Austrii, Natalia Leykina z Ukrainy, Nino Maaskola z Niemiec, Denis Pottier z Francji, Hans Reijnders z Holandii oraz artyści z Polski: Waldemar Rudyk, Jan Serafin, Marek Szewczyk, Grażyna Szymała-Wołyńska, Karolina Szymanowska i Stefan Wyszkowski.

Efektem dwutygodniowej pracy rzeźbiarzy jest kilkadziesiąt prac w drewnie i kamieniu, przedstawiających różnorodne wizje Dwóch stron. Jedna z rzeźb wzbogaci realizowany równolegle przez Komitet Partnerski ZG oraz Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie międzykulturowy projekt Stones of memory roots. Opracowania koncepcji i stworzenia rzeźby podjął się artysta holenderski, a jego praca umieszczona zostanie na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Wspólnie z mozaiką wykonaną przez młodzież żydowską i polską oraz autentyczną macewą stworzy ona symbol pamięci o naszych korzeniach.
Rzeźby pokazane zostały publiczności podczas sobotniego wernisażu wystawy w miejscu, gdzie odbywał się plener tj. na terenie Hoteliku Rozmaitości w Pławnie gm. Murowana Goślina. Tam pozostaną do czasu przygotowania kolejnej wystawy, jaka odbędzie się w Muzeum Pałac Górków w Szamotułach. Wernisaż zaplanowany jest na sobotę 3 października. Organizator przewiduje jeszcze jedną wystawę prac w Poznaniu.

W trakcie pleneru artyści przeprowadzili warsztaty dla młodzieży. Mieli ponadto okazję zwiedzić okolice i niektóre poznańskie muzea, a także poznać wielu przyjaznych ludzi. Na pamiątkę kolejnej edycji pleneru zasadzone zostało nowe drzewo.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Gminy Murowana Goślina, Powiatu Poznańskiego i Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Pomocy organizacyjnej rzeczowej i finansowej udzielili ponadto: Kazimierz Buliński, DEALER STIHL – Andrzej Zieleniewski i Krzysztof Spiżewski, Jarosław Dobrowolski, Firma LEKAN, Firma Usługowa Konrad Strykowski, Gemini Studio, Tomasz Krotecki, Marcin Leitgeber, Anna i Waldemar Łużni, MARK-DREW Violetta i Marek Kroteccy, Nadleśnictwo Łopuchówko, Zygmunt Meres, Kazimierz Patan, Małgorzata i Marek Perczyńscy, Jerzy Pędziński, Marek Rumiński, Błażej Twaróg, Zbigniew i Danuta Wawrzyniak, Borysław Wiśniewski, Daria i Tomasz Woroch, Zakład Poligraficzny Tomasz Kędziora.
Emilia Przybysz – Stemplewska
(501 669 352, stemplewska@wp.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *