II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski “PUSZCZA ZIELONKA”

II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „PUSZCZA ZIELONKA” jest jedną z imprez towarzyszących Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej.

W dniach od 28 sierpnia do 14 września 2008r. na terenie gminy Murowana Goślina odbędzie się    II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Puszcza Zielonka„. Weźmie w nim udział kilkunastu rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Szkocji i Ukrainy. Artyści będą wykonywać swoje prace w drewnie, glinie, wiklinie, kamieniu. Ich rzeźby będą prezentowane na wystawach. Pierwsza odbędzie się w Pławnie 13 września na terenie gospodarstwa agroturystycznego Hotelik Rozmaitości, kolejna, jeszcze we wrześniu, na poznańskiej Malcie. Tam część artystów będzie również tworzyć nowe prace. Miejscem ostatniej wystawy, która zbiegnie się z terminem Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej w Poznaniu będzie Poznańska Palmiarnia. Plener jest bowiem jedną z imprez towarzyszących wydarzeniu „Rok Klimatu i Środowiska” oraz  Konferencji Klimatycznej. Z tym związany jest też temat pleneru „WODA„. Poprzez realizację pleneru w naturalnej scenerii Puszczy Zielonki, wykorzystanie naturalnych materiałów rzeźbiarskich, jak również samo motto pleneru i planowany wykład na temat ekologii organizatorzy pragną zwrócić uwagę odbiorcom na fakt, że dbałość o naturę powinna być wyzwaniem dla wszystkich mieszkańców od najmłodszych lat ich życia począwszy. A przekazywanie tego za pomocą sztuki to niekonwencjonalny sposób na dotarcie z tematem do szerokiego grona odbiorców. Poza tym podczas pleneru jego uczestnicy przeprowadzą warsztaty dla dzieci  i młodzieży. Całodzienne zajęcia będą miały na celu zapoznanie się  z warsztatem pracy rzeźbiarza, z technikami rzeźbienia, z osiągnięciami poszczególnych artystów. Młodzi ludzie będą mieli również okazję podjęcia prób samodzielnego rzeźbienia. Podsumowaniem pleneru będzie katalog przygotowany na wystawę w Palmiarni.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest artystka-rzeźbiarka  Grażyna Szymała-Wołyńska, a realizatorem pomysłu stowarzyszenie Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. Pomysł ten powstał na bazie dotychczasowej współpracy stowarzyszenia w dziedzinie kultury, sztuki, muzyki, jaką realizowało wspólnie z mieszkańcami różnych miast i krajów. Dotychczas były to grupy z: Niemiec, Francji, Szkocji, Ukrainy, Egiptu oraz z Polski. Ubiegłoroczny plener cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy, regionu i mediów. Zamierzeniem organizatorów jest, by przedsięwzięcie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych nie tylko gminy, ale i Wielkopolski i by było znaczącym elementem
promującym ten teren oraz aktywność  mieszkańców. Dzięki kolejnym edycjom organizator planuje prezentować mieszkańcom  i turystom  różną kulturę, technikę jego uczestników. Pragnie, by artyści wzajemnie od siebie,  a także z uroczego miejsca Puszczy Zielonki czerpali inspiracje do dalszej twórczości. Natomiast dzięki współpracy z firmami i osobami prywatnymi, którzy w zamian za wsparcie przedsięwzięcia mogą nabyć powstałe podczas pleneru dzieła, istnieje szansa na  stworzenie w przyszłości specjalnego szlaku w Puszczy Zielonce. Sami artyści w chwilach wolnych będą mieli okazję poznać gminę i region oraz wziąć udział w lokalnych wydarzeniach artystycznych.
Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, Fundacją Malta Poznań EU oraz z Poznańską Palmiarnią przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz sponsorów: Daria i Tomasz Woroch z Poznania, Data Solutions i Tequila Polska, Nadleśnictwo Łopuchówko, Drukarnia Tomasz Kędziora, Agnieszka i Andrzej Mackiewicz, PHU HANT Maria i Andrzej Kurowscy, MARK-DREW Marek Krotecki, Firma Usługowa Konrad Strykowski, Firma Transportowo Handlowa Zofia i Tadeusz Kłos.
Serdecznie zapraszamy.  Wszystkim zainteresowanym z przyjemnością udzielimy dalszych informacji.
Emilia Przybysz-Stemplewska
(www.kpzg.murowana-goslina.pl, 501-669-352)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *