Międzynarodowe spotkania muzyczne – muzyka różnych kultur – informacje

„MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA MUZYCZNE – MUZYKA RÓŻNYCH KULTUR”
(17 – 21 lipca 2008r.)

Muzyka, taniec i śpiew nie znają granic, łagodzą obyczaje, rozbudzają emocje i, jak rzadko co, potrafią łączyć ludzi. Z takiego przekonania wyszedł organizator projektu o powyższym tytule – Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. Stowarzyszenie to od kilku lat koordynuje i rozwija współpracę mieszkańców gminy Murowana Goślina z mieszkańcami innych miast i gmin  z kraju i  zagranicy.
Pomysł tego przedsięwzięcia powstał na bazie dotychczasowej współpracy w dziedzinie kultury, sztuki, muzyki z takimi krajami, jak: Niemcy, Francja, Szkocja, Ukraina, Egipt, Polska. W najbliższym projekcie udział wezmą muzycy, śpiewacy i tancerze z: Niemiec, Ukrainy i Polski, w tym górale z gminy Ochotnica Dolna. Podczas Jarmarku św. Jakuba dołączą do nich mieszkający w Polsce Romowie, a podczas turnieju w Rakowni goślińska Kapela „Eka Wuja Jacha”.  Wydarzenie to ma sprzyjać poznawaniu kultur partnerów, czerpaniu inspiracji do dalszej twórczości, promocji gminy, powiatu i regionu, a mieszkańcom i turystom stworzyć możliwość przyjemnego spędzenia czasu.
Projekt to m.in. koncerty, które odbędą się: na terenie kompleksu Malta w Poznaniu (piątek 18 lipca o godz. 16.00), podczas Jarmarku św. Jakuba w Murowanej Goślinie (sobota 19 lipca o godz. 15.10) oraz we wsi Rakownia podczas turnieju miast (niedziela 20 lipca o godz. 16.00).  W programie koncertów znajdzie się zarówno muzyka dawna i dawny taniec, muzyka i taniec ludowy, elementy baletu, jak i prezentacje twórczości nowoczesnej. Niektóre grupy będą grać i śpiewać. Będą prezentowane utwory mniej lub bardziej znane, bądź w ogóle nie znane naszej społeczności.  Dzięki różnorodności prezentowanych stylów mamy nadzieję na liczny udział mieszkańców i turystów. Wierzymy, że każdy z nich znajdzie w tej ofercie coś odpowiedniego dla siebie.
Zespół Ochotniczej Straży Pożarnej Arnum z dyrygentem Wilfriedem Röhricht (gmina Hemmingen, Region Hanower, Niemcy),  istnieje od roku 1927. Tworzy go 38 muzyków w wieku od 12 do 71 lat. Jego repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzyczny począwszy od muzyki klasycznej po współczesną, od musicali po muzykę filmową, marszową, muzykę kultury egejskiej (muzyka grecka) skończywszy na przebojach muzyki rock i pop. Grupa występuje na koncertach, jarmarkach, placach, paradach strzelców i straży pożarnej. Jej muzyka słuchana jest z wielką przyjemnością, bowiem pasuje na każdą okazję.
Dziecięcy Zespół Taneczny „Suzirja”, dyrygent Natalia Wiktorowna Romaniuk (Niemirow, Ukraina),  powstał 10 lat temu. Jego założycielką była młodziutka wówczas studentka Akademii Wychowania Fizycznego prowadząca go do dziś. W skład grupy wchodzi 40 członków – dzieci i młodzież w wieku od 10 lat. Jej domeną  jest śpiew i taniec, w tym ludowy, elementy baletu  i tańca  nowoczesnego. Zespół  uświetnia swoimi występami uroczystości na Ukrainie, ma w dorobku wiele nagród i wyróżnień. Publiczność zachwyca profesjonalizmem, niebywałą energią, radością z tego, co robi oraz niezwykłą urokliwością i wdziękiem występujących artystów. Dodatkowym jego atutem są przepiękne kolorowe stroje, szyte przez mamę jednego z artystów. Niezwykle barwne i żywiołowe tańce grupy  m.in. do znanej i lubianej „Kalinki” są w stanie rozbawić każdego widza.
Zespół Folklorystyczny „Ochotni” z Ochotnicy Górnej, dyrygent Krzysztof Dobrzyński (Gmina Ochotnica Dolna) powstał na przełomie lat 1985/86. Wykonuje góralską muzykę ludową. Jego członkowie tańczą i śpiewają  piosenki z terenu Gorców i Podhala. Uświetniają lokalne uroczystości i bawią  turystów. Ze swoimi kolędami występują podczas Mszy św. Pasterskiej, dają oprawę uroczystości kościelnych, przedstawiają religijne sztuki teatralne.  W dorobku kapeli są m.in. tradycyjne „ochotnickie skubacki” (II miejsce i  puchar na II Starosądeckich Prezentacjach Artystycznych w 1996 roku). Do tradycji należy udział w Święcie Kwitnącej Wiśni w Łącku oraz występ na otwarcie sezonu spływu Dunajcem. Grupa występowała podczas poświecenia sztandaru Oddziału Związku Podhalan w 1995 roku, kiedy to doszło do spotkania  z ks. prof. Józefem Tischnerem., a także na otwarciu przejścia granicznego Polska – Słowacja w Szczawnicy w 1997 roku. W konkursie popisu par solowych oraz tańca zbójnickiego z okazji XXV Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w 1997 r. zdobyła srebrną ciupagę.
Kapela „Eka Wuja Jacha” powstała w 2002 roku. W jej skład wchodzą muzycy, którzy w większości są członkami Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie. Początkowo zespół występował na terenie Murowanej Gośliny i gmin ościennych. Później zaczął dawać koncerty w innych regionach Polski. W 2003 roku podbił serca mieszkańców Podhala, koncertując w Ochotnicy Dolnej na festynie „Gorczańskie Kośby”. Do najbardziej spektakularnych zaliczyć należy występ w Warszawie na Placu Zamkowym, gdzie Warszawiacy zgotowali kapeli niesłychaną owację. Dwukrotnie zespół występował w Niemczech: w zaprzyjaźnionej gminie Hemmingen oraz w Ludwigsburgu. Co roku uczestniczy w różnego rodzaju przeglądach, zbierając sporo nagród i wyróżnień. Często występuje podczas Mistrzostw Polski w Półmaratonie Weteranów w Murowanej Goślinie oraz  w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Tradycją działań Komitetu Partnerskiego ZG przy okazji takich wizyt są tzw. turnieje miast partnerskich organizowane z udziałem zarówno mieszkańców gminy, powiatu, turystów, jak i zaproszonych gości. Turniej odbywa się każdorazowo w innej wsi przy współpracy jej mieszkańców. Dotychczas turnieje odbywały się w: Boduszewie, Długiej Goślinie i w Łopuchowie. W Mściszewie współorganizowaliśmy przedsięwzięcie „W rytmie serca” połączone z I Powiatowym Przeglądem Piosenki Lirycznej. Teraz do współpracy przy turnieju  zaprosiliśmy mieszkańców Rakowni i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Rakowni. Turniej to okazja do integracji wszystkich społeczności, do poznawania wzajemnie swoich zwyczajów, codziennego życia i sposobu spędzania wolnego czasu.  Dzięki zdrowemu współzawodnictwu zostanie stworzona możliwość nawiązania nowych kontaktów i powstania nowych pomysłów, tak ważnych  dla rozwoju przyszłej współpracy.
Podczas projektu przewidziane jest także Seminarium na temat „Czy różnice w naszych kulturach mogą zbliżać narody? – Muzyka i taniec ponad granicami”, które poprowadzi profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu Leszek Bajon. W trakcie tego spotkania chcemy odpowiedzieć sobie na to i kolejne pytania: „Czy międzynarodowe spotkania muzyczne mogą być inspiracją do odrębnej twórczości poszczególnych grup?”, a tym samym: „Czy tego typu spotkania winny być kontynuowane?”
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy oraz życzymy przyjemnych chwil z odbioru występów naszych gości.

Emilia Przybysz-Stemplewska (www.kpzg.murowana-goslina.pl)

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej (Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit). Zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Poznańskiego, Gminy Murowana Goślina oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Europa dla obywateli”.

Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z:  Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Murowanej GoślinieSołectwem RakowniaStowarzyszeniem Przyjaciół Rakowni, Komitetem Partnerskim HemmingenFundacją MALTA w Poznaniu, Urzędem Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie.

Jedna myśl nt. „Międzynarodowe spotkania muzyczne – muzyka różnych kultur – informacje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *