Międzynarodowe spotkania muzyczne – muzyka różnych kultur – tak było

W projekcie o tym tytule przygotowanym przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej we współpracy z: Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Sołectwem Rakownia i Stowarzyszeniem Przyjaciół Rakowni, Komitetem Partnerskim Hemmingen, Fundacją Malta Poznań EU oraz Urzędem Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, a także na okoliczność Jarmarku św. Jakuba udział wzięli przedstawiciele partnerskich i zaprzyjaźnionych z Murowaną Gośliną miast i gmin. W szczególności gościliśmy grupy muzyczno-taneczne: Zespół Ochotniczej Straży Pożarnej Arnum z gminy Hemmingen / Niemcy z dyrygentem Wilfriedem Röhricht, Dziecięcy Zespół Taneczny „Suzirja” z jego założycielem i kierownikiem Natalią Wiktorowną Romaniuk (Niemirow / Ukraina) oraz Zespół Folklorystyczny „Ochotni” z Ochotnicy Górnej z zastępującym kierownika kapeli Krzysztofa Dobrzyńskiego Jarosławem Buczkiem (Gmina Ochotnica Dolna). Na zaproszenie Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie odwiedzili nas także goście oficjalni, reprezentujący miasta i gminy: Ochotnicę Dolną – Wójt Kazimierz Konopna z żoną, Yvetot / Francja: Emmanuelle Tonnerr – zastępca mera, Francoise Blendel – radna odpowiedzialna za sprawy kontaktów miedzygminnych, Daniel Hebert – członek Klubu Lekkoatletycznego „Cauchois”, Niemirow: Shydlovska Olha – pracownik Urzędu Miasta odpowiedzialny za sprawy obywatelskie, Shydlovsky Vyacheslav – radny Niemirov, Tomjenko Switlana – radna Niemirov, Biggar / Szkocja: David Taylor – przedstawiciel miasta Biggar zwiazany prze 35 lat z tamtejszym komitetem partnerskim, a zarazem koordynator kontaktów z Murowaną Gośliną, Mike Chad – przedstawiciel Towarzystwa Muzycznego Biggar, organizator Little Biggar Festiwal.

Zespoły artystyczne wystąpiły na poznańskiej Malcie, podczas Jarmarku św. Jakuba oraz na zakończenie pobytu w Rakowni, gdzie zgodnie z tradycją spotkań partnerskich odbył się czwarty już turniej miast. Tam dołączyła do nich Kapela „Eka Wuja Jacha”, wyciągając skoczną muzyką pierwszych tancerzy na parkiet. Sam turniej zgromadził liczną rzeszę mieszkańców i turystów, a że zabawa była przednia, humory i pogoda dopisywały, organizatorzy nie mieli problemów ze znalezieniem chętnych do udziału w wesołych, acz czasami niebezpiecznych (chodzenie na szczudłach, rzuty surowymi jajkami) konkurencjach. W tych zmaganiach na wesoło, podobnie, jak w roku ubiegłym zwyciężyła reprezentacja Ukrainy, przed Ochotnicą Dolną i francuskim Yvetot.

W sobotnie dopołudnie natomiast sala ośrodka kultury wypełniła się po brzegi. Działo się to za sprawą seminarium na temat muzyki, które poprowadził profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu Leszek Bajon. Przerywnik muzyczny w trakcie spotkania zapewniły: Oliwia Pietraszewska, Małgorzata Sęk i Michalina Mazurek. Na zakończenie prowadzący przeprowadził krótką lekcję śpiewu z podziałem na głosy, której efekt dzięki pomocy członków kierowanego przez niego Chóru Vocantes wypadł znakomicie, a piosenka „Szła dzieweczka…” przypadła do gustu wszystkim partnerom.

Goście oficjalni mieli w programie, poza udziałem w Jarmarku i Turnieju, m.in.: spotkanie z radnymi, sołtysami, przewodniczącymi zarządów osiedli samorządowych i przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat „Przeszłość i przyszłość kontaktów międzygminnych Murowanej Gośliny”, zwiedzanie Poznania oraz objazd naszej gminy bryczką.

Projekt dobiegł końca, a wraz z nim wizyta gości, którzy opuszczali naszą gminę zachwyceni gościnnością mieszkańców, wspaniałą organizacją pobytu oraz z podkreślaną na każdym kroku wolą dalszej współpracy, a także z nowymi przyjaciółmi i deklaracją kolejnych z nimi spotkań.

W realizacji przedsięwzięcia pomogło wiele życzliwych osób i instytucji, którym składamy serdeczne podziękowania. Bardzo dziękujemy dotacjodawcom oraz rodzinom, które przyjęły pod swój dach i ugościły niektórych gości. Dziękujemy pozostałym darczyńcom, którzy udzielili pomocy rzeczowej, organizacyjnej lub finansowej. Są to: OSP Rakownia ,OSP Boduszewo, OSP Nieszawa, Kapela „Eka Wuja Jacha”, gospodynie z sołectwa Rakownia, firmy: MarkDrew Violetta i Marek Kroteccy, PHU HANT Maria i Andrzej, Kurowscy, TECPOL, EKOPAŁ, Hotel „Dwa Stawy”, Chór Vocantes, Władysław Michalski, Stefan Wysocki, Marcin Leitgeber, Agnieszka Krotecka, Joanna Rybińska, Katarzyna Przymusińska, Jolanta Popiołkiewicz, Oliwia Pietraszewska, Małgorzata Sęk, Michalina Mazurek, Michał Janiszewski, Lucyna Wegwerth, Zbigniew Karpiński, Grzegorz Szpot, Jacek Wojciechowski, Radni MiG Murowana Goślina w osobach: Alicja Kobus, Elżbieta Winogrodzka, Krystyna Przygońska, Aleksandra Henclewska, Wiesław Kaniecki, Robert Okińczyc, Konrad Strykowski, Paweł Bukowski i Zbigniew Bitner, Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zielonych Wzgórz – Ireneusz Hildebrański.

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej (Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit). Zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Poznańskiego, Gminy Murowana Goślina oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Europa dla obywateli”.

Emilia Przybysz-Stemplewska
Prezes Komitetu Partnerskiego ZG
(www.kpzg.murowana-goslina.pl oraz www.murowana2008.michal-janiszewski.com – zdjęcia z projektu)

Jedna myśl nt. „Międzynarodowe spotkania muzyczne – muzyka różnych kultur – tak było”

  1. Byłam w zeszłym roku na wyprawie we Wilnie. Też jest na co popatrzeć, a ceny sporo niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *