Pierwsza rzeźba na plenerze

To niespotykane, by już w chwili oficjalnego rozpoczęcia pleneru była gotowa rzeźba. A tak właśnie było w sobotę  30 sierpnia podczas inauguracji II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „PUSZCZA ZIELONKA” zorganizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. Autorem pierwszego dzieła, nawiązującego do tematu pleneru –  „Wody”, jest artysta niemiecki Andy Russelmann (Ferrorist), a jego praca nosi nazwę „Znak wodny”.

Plener rozpoczął się w czwartek 28 sierpnia przyjazdem artystów. Jest ich jedenastu, a pochodzą z takich krajów, jak: Ukraina, Egipt, Niemcy i Polska. Podczas inauguracji spotkali się z organizatorami i sponsorami.Wspólnie wysłuchali koncertu Cecylii Matysik – Ignyś / harfa, a następnie dzielili się spostrzeżeniami na temat tej i podobnych inicjatyw.

Plener odbywa się w Pławnie (w gminie Murowana Goślina) na terenie gospodarstwa  agroturystycznego „Hotelik Rozmaitości” i potrwa do 14 września. Pierwsza wystawa odbędzie się tam w sobotę 13 września kolejna (od 17 września) na  poznańskiej Malcie, a ostatnia (od 20 listopada) w Poznańskiej Palmiarni. W dniu 10 września uczestnicy pleneru przeprowadzą warsztaty dla młodzieży. Będzie ona miała okazję podjąć próby samodzielnego  rzeźbienia. W trakcie warsztatów  odbędzie wykład na temat: „Aspekty wody w środowisku”, który poprowadzi dr Jan Śmiełowski prezes Fundacji Biblioteka Ekologiczna w Poznaniu. Podsumowaniem pleneru będzie katalog przygotowany na wystawę w Palmiarni.

Przedsięwzięcie realizowane jest  we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, Fundacją Malta Poznań EU oraz z Poznańską Palmiarnią przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska  w Poznaniu oraz sponsorów: Daria i Tomasz Woroch, Małgorzata i Marek Perczyńscy, Data Solutions, Tequila Polska, Nadleśnictwo Łopuchówko, Drukarnia Tomasz Kędziora, DEALER STIHL – Andrzej Zieleniewski, MARK-DREW Violetta i Marek Kroteccy, Firma Usługowa Konrad Strykowski, Anna Schmidt, Kazimierz  Kwiatkowski, Marek Rumiński, Krzysztof Spiżewski, Iwona Lisiecka,  Anna i Waldemar Łużni, Firma Transportowo Handlowa Zdzisława i Tadeusz Kłos.

Emilia Przybysz-Stemplewska
(www.kpzg.murowana-goslina.pl, tel. 501-669-352)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *