Projekt „Wartości, które łączą przeszłość z teraźniejszością” – wyróżniony

W ramach działań Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z Warszawy wybierane są projekty miesiąca. Takim przedsięwzięciem we wrześniu został ogłoszony projekt edukacyjny  pt. „Wartości, które łączą przeszłość z teraźniejszością” zrealizowany  przez Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego, Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego oraz  Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej, którego koordynatorami są: Agnieszka Drabczyk,  Elwira Springer oraz  Jakub Niewiński.

Jest to już trzecia odsłona naszej wspólnej działalności w ramach Koła Wielokulturowości. Tegoroczne działania skupiliśmy wokół trzech wartości: przyjaźni, tolerancji oraz pamięci – wartości, które przed II wojną światową łączyły w Murowanej Goślinie Polaków, Żydów i Niemców.

W ramach tego zadania odbyły się warsztaty międzynarodowe połączone z festiwalem ekumenicznym „BIEN” (Balic Intercultural and Ecumenical Network), odtworzyliśmy na płótnach miasto z końca wieku XIX (synagogę, miejsce spotkań polsko-niemieckich „Hotel de Posen”, sklep spożywczy „Zgoda” oraz nagrobki z cmentarza ewangelickiego”), zorganizowaliśmy chrześcijańsko-żydowskie spotkanie modlitewne oraz uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających społeczność ewangelicką oraz żydowską Murowanej Gośliny.

Dzięki temu udało nam się pokazać mieszkańcom naszego miasta różnorodność narodowo-religijną budowaną przez Polaków, Żydów i Niemców oraz wielokulturową przeszłość naszej miejscowości. Młodzież doświadczyła spotkania z rówieśnikami z innych krajów, wymieniała się swoimi poglądami na temat wartości, doskonaliła umiejętności językowe, plastyczne, muzyczne i taneczne.

Organizatorzy przewidują kontynuację, poprzez uczestnictwo młodzieży w grze historycznej pod tytułem „Śladami wybitnych Gośliniaków pochodzenia, żydowskiego, niemieckiego oraz polskiego”, organizację otwartej debaty dla mieszkańców na temat tolerancji, przyjaźni oraz pamięci. Niezwykłym gościem spotkania będzie 85-letni Szlomo Wolkowicz z Izraela, który przeżył II wojnę światową i opowie o swojej pamięci ocalałego świadka Holocaustu. Poza tym zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śladami wielokulturowości w Murowanej Goślinie”, będziemy tłumaczyć tekst hebrajski, który znajduje się na jednej macewie, którą udało się nam zachować z byłego cmentarza.

Wszystkich chętnych zapraszajmy do współpracy.

Agnieszka Drabczyk
Elwira Springer
Jakub Niewiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *