Trzeci Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski Puszcza Zielonka

W niedzielę 30 sierpnia br. odbędzie się uroczysta inauguracja Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka. Poza organizatorami przedsięwzięcia wezmą w niej udział artyści oraz sponsorzy. Spotkanie uświetnione zostanie występem Żeńskiego Kwartetu Smyczkowego Classic Kwartet z Poznania.

Będzie to już trzecia edycja pleneru organizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej. Zaproszenie do uczestnictwa w przedsięwzięciu przyjęli rzeźbiarze z Austrii, Holandii, Francji, Niemiec, Szkocji, Ukrainy i Polski. Są to: Susheila Jamieson Szkocja, Carina Kerschbaumer Austria, Natalia Leykina Ukraina, Nino Maaskola Niemcy, Denis Pottier Francja, Hans Reijnders Holandia, Waldemar Rudyk Polska, Jan Serafin Polska, Marek Szewczyk Polska, Grażyna Szymała-Wołyńska Polska, Karolina Szymanowska Polska, Stefan Wyszkowski Polska.

W tym roku podejmą hasło Dwóch Stron. Metaforyka tematu stwarza możliwość niezwykle różnorodnej interpretacji. Prace z drewna i kamienia powstawać będą w dniach od 29 sierpnia do 13 września w Pławnie (Gmina Murowana Goślina) na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Hotelik Rozmaitości. Właśnie tam w sobotę 12 września o godz.17.00 przewidziany jest wernisaż wystawy poplenerowej. Później rzeźby prezentowane będą w Pałacu Górków w Szamotułach oraz w Poznaniu.

W trakcie pleneru tradycyjnie przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci i młodzieży (8 września), a na pamiątkę kolejnej jego edycji zostanie zasadzone nowe drzewo. Dodatkowo jedna z rzeźb z kamienia wzbogaci realizowany równolegle przez Komitet Partnerski ZG oraz Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie międzykulturowy projekt Stones of memory roots. Opracowania koncepcji i wykonania rzeźby podjął się artysta holenderski, a jego praca umieszczona zostanie na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Wspólnie z mozaiką wykonaną przez młodzież żydowską i polską oraz autentyczną macewą stworzy ona symbol pamięci o naszych korzeniach, dzięki którym budujemy tożsamość i możemy prowadzić dialog.

Plener na stałe wpisał się w cykl znaczących przedsięwzięć kulturalno-promocyjnych Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego oraz Gminy Murowana Goślina. Jego celem jest zarówno promocja sztuki, przybliżanie jej zwykłym obywatelom, jak i edukacja młodego pokolenia, uatrakcyjnianie oferty kulturalnego spędzania czasu przez mieszkańców
i turystów oraz promocja współpracy międzynarodowej. Wśród artystów są bowiem reprezentanci miast i regionów, z którymi Murowana Goślina prowadzi współpracę.

Projekt organizowany jest we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie oraz z Muzeum Pałac Górków w Szamotułach. Współfinansują go: Fundacja J&S Pro Bono Poloniae, Gmina Murowana Goślina, Powiat Poznański i Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz grono licznych sponsorów.

Serdecznie zapraszamy do Pławna, gdzie będzie można przyjrzeć się pracy artystów, a później zobaczyć jej efekty.

Emilia Przybysz – Stemplewska
Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej
501 669 352
stemplewska@wp.pl

2 myśli nt. „Trzeci Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski Puszcza Zielonka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *